Világszerte a vakság egyik vezető oka a zöldhályog, más néven glaukóma, ami a látóideg rostjainak fokozatos pusztulásával járó betegség. A probléma kezelését minél előbb el kell kezdeni, hiszen a szemeink világáról van szó. Ehhez persze egy megfelelő magánszemészetet (06 1 240 6334, 1126 Tartsay Vilmos u. 14.) is érdemes lehet keresned.
A Budai Szemészeti Központban különös gondossággal végzik a szakemberek a zöldhályog szűrését és felállított diagnózis esetén, a kezelési és követési tervet egyénre szabva alakítják ki, a hazai és nemzetközi szakmai irányelvek alapján. A 40 év fölötti lakosság 2%-át érinti a zöldhályog világszerte, az életkor növekedésével egyre nő a kialakulásának valószínűsége.
Kijelenthető, hogy 70 éves korra a glaukóma előfordulási gyakorisága eléri a 10%-ot. Fiatalok esetében is fokozott kockázatot jelent, ha valakinek a családjában előfordult már ilyen szembetegség. Továbbá, hajlamosító tényező a nagyfokú rövidlátás, korábbi szemsérülés, cukorbetegség, magas vérnyomás stb.
A szürkehályognak több típusa van
Számos alfaja ismert ennek a betegségnek, leggyakoribb formája az elsődleges nyitott zugú glaukóma, ami nem jár fájdalommal, az általa okozott látásromlás is hosszú ideig észrevétlen maradhat. A zárt zugú glaukóma ritkább, kialakulása történhet lassan (krónikus), de hirtelen is (akut), fájdalommal járó szemnyomás-emelkedéssel.
Az akut zöldhályogos rohamra jellemző a homályos látás, a szemkörnyéki csontok fájdalma, a fényforrások körüli szivárványkarikák látása, az erős, azonos oldali fejfájás, amit kísérhet hányinger, hányás is. Ilyenkor az érintett szem vörös, a pupilla oválisan tág, tapintásra kőkemény. Azonnali szemészeti kórházi kezelést igényel a glaukómás roham, mert ha ez nem történik meg, az érintett szem 24 órán belül megvakulhat.
A zöldhályog harmadik típusa, a szekunder glaukóma a szemet ért trauma vagy gyulladás következményeként alakulhat ki. A következő, vagyis a primer vagy szekunder congenitalis glaukóma ritka, ami lehet súlyos betegség.
A glaukóma kezelése hosszadalmas
Zöldhályog gyanúja esetén minél hamarabb szemész szakorvost kell felkeresni, mert amennyiben a kezelés elmarad, a látás visszafordíthatatlan romlását eredményezheti. A látásromlás vagy látásvesztés megelőzése érdekében, a legtöbb beteg élete végéig gondozást, kezelést igényel.
A betegség minden típusának esetében a cél a szemnyomás csökkentése vagy a magas szemnyomást kiváltó ok megszüntetése. A szemnyomást általában konzervatív kezeléssel (szemcseppekkel), lézeres, illetve sebészeti beavatkozással lehet csökkenteni. Természetesen, először a szemcsepp kezelést írják elő a szakorvosok, amiknek lényeges a rendszeres és pontos alkalmazása.
Amennyiben a szemcsepp nem elég, akkor érdemes a szakorvossal átbeszélned a további kezelési módok, esetleg műtéti beavatkozás előnyeit. De arra számítanod kell, hogy még az esetleges műtét után is nagyon fontos a rendszeres szemészeti kontroll. Ha a zöldhályog tüneteit észleled, keresd fel a Budai Szemészeti Központot!